Piroska kosárkája

A TIKI-TAKI mindig azon szorgoskodik, hogy a gyermekek élménygazdag és minőségi tevékenységek részeseivé válhassanak.

A komáromi Eötvös Utcai Magyar Tanítási Nyelvű Óvodában is már több alkalommal tette színesebbé és szervezte meg a gyermeknapi programokat. Az óvodát 120 gyermek látogatja. A különböző rendezvényekben mindig támogató partner a Szlovákiai Magyar Szülők Szövetségének vezetősége, aki nagy hangsúlyt fektet a környezeti nevelésre. Ezúttal a Szlovák Vadász Szövetség Kulturális Bizottságának is köszönhetően 2023. június 1-én a gyermekeknek egyedi élményben lehetett részük: Piroska kíséretében megismerkedhettek a vadászat és erdészet rejtelmeivel.

Az óvodai illetve intézményi tanösvények megszületése és terjesztése a TIKI-TAKI Polgári Társulás elnökének, Mgr. Sýkora Hernády Katalinnak régen dédelgetett álma volt, az ezekre épülő kísérőprogramok pedig a projekt utóéletének szerves részeit alkotják.

A tanösvény elsődleges célja az oktató-nevelő folyamat mozzanatainak kihelyezése a természetbe,  valós környezetbe, továbbá a fenntarthatóság felé vezető szemléletváltás elősegítése. A tanösvény megalkotásának eszméje számos részcélt is magában hordoz, mint például a közösségi tér létrehozását, a környezeti nevelés gyakorlati megvalósítását, a gyermekek szabad levegőn való tartózkodásának meghosszabbított idejét, a kinesztetikus, azaz mozgással egybekötött módszerek beépítését az oktatásba, a további szervezetekkel való együttműködést és sok egyebet. Ez a tanövény adta eme – a fenntarthatósághoz kapcsolódó foglalkozásnak helyszínét.

A Szlovákiai Vadász Szövetség jóvoltából a tanösvény három madáretetővel is gazdagodott.

A gyermekek megismerkedhettek a vadászok által használt különböző hangszerekkel, jelzőkürtökkel. Megtudhatták például, hogy a kürtszó megszólaltatásával az elejtett vadnak adnak tiszteletet.

Kipróbálhatták, milyen az igazi vadászles. A magasból különböző állatokat figyelhettek meg, melyek elbújtak a bokorban vagy a fa mögött. Láttak többek között fácánt, rókát és vaddisznót, s eme állatok lábnyomainak sikeres felismerését követően eljutottak az erdész házába.

Az erdészet feladata a növények és erdők fenntartása. Az erdőgazdálkodás fő célja a természeti környezet megőrzése az erdőművelés révén, a környezet minőségének javításával és az állatállomány legelőinek termelésével.

A támogatók, szülők, szervezetek nélkül ez nem sikerült volna, s az olyan szervezeteknek köszönhetően, mint amilyen a Szlovák Vadász Szövetség is, van utóélete a tanösvény projektjének, velük együtt alkot a projekt egy kerek egészet. A Selye János Egyetem Tanárképző Karának hallgatói ebbe a programba is aktívan bekapcsolódtak. Ezúton is szeretnénk megköszönni a résztvevők mindennemű önzetlen segítségét és a tartalmas tevékenységet. 

Leave a Reply