A Világ Tudományos Akadémiáinak Nyilatkozata megfogalmazásában:
„A fenntarthatóság az emberiség jelen szükségleteinek kielégítése, a környezet és a természeti erőforrások jövő generációk számára történő megőrzésével egyidejűleg.“
A fenntartható fejlődés olyan fejlődés, amely kielégíti a jelen szükségleteit, anélkül, hogy veszélyeztetné
a jövő nemzedékek esélyét arra, hogy ők is kielégíthessék szükségleteiket.
A fenntartható fejlődés három alappilléren nyugszik: a szociális, a gazdasági és a környezeti pilléreken. Mindhármat együttesen, kölcsönhatásaik figyelembevételével mérlegelni kell a különböző fejlesztési stratégiák, programok kidolgozása során, illetve a konkrét intézkedésekben, cselekvésekben. A fejlődés alapvető célja tehát a szociális jólét, a méltányos életfeltételek lehetőségének biztosítása a jelenlegi és
a jövőbeli nemzedékek számára, ami csak úgy lehetséges, ha közben fenntartható módon hasznosítjuk
a természeti erőforrásokat, elkerüljük a káros hatásokat, s a környezet állapotában bekövetkező visszafordíthatatlan változásokat.
A fenntarthatóbb világért olyan ismeretekre, készségekre, értékekre és attitűdökre van szükségünk, amelyek felhatalmaznak arra, hogy hozzájáruljunk a fenntartható fejlődéshez. Az oktatás kulcsfontosságú a fenntartható fejlődés eléréséhez, hogy tájékozott döntéseket hozzhassunk és felelősségteljesen járjunk el a környezet integritása, a gazdasági életképesség és a társadalmi igazságosság szerint, a jelen és a jövő generációi érdekében.
A globális folyamatok – mint például a klímaváltozás – sürgős változtatást igényelnek az életmódunkban, valamint a gondolkodásunkban és cselekedeteinkben. A családokra, az iskolára és szinte az egész társadalomra vár, hogy a gondolkodó, mérlegelő és felelősséget vállalni tudó emberré válás, mint a fejlődési folyamatok legfontosabbika, fenntartható maradjon.
Mik tartoznak a fenntartható fejlődési célok közé?
- A szegénység felszámolása: Mindenhol véget vetni a szegénység öszszes formájának .
- Az éhezés megszüntetése: Véget vetni az éhínségnek, elérni az élelmiszer-biztonságot, fejleszteni az élelmezést és előmozdítani a fenntartható mezőgazdaságot.
- Egészség és jóllét: Biztosítani az egészséges életet és előmozdítani a jóllétet mindenki számára minden korosztályban.
- Minőségi oktatás: Biztosítani az átfogó és igazságos minőségi oktatást és előmozdítani az egész életen át tartó tanulási lehetőségeket mindenki számára.
- Nemek közötti egyenlőség: Megvalósítani a nemek közötti egyenlőséget, valamint segíteni minden nő és lány felemelkedését.
- Tiszta víz és alapvető köztisztaság: Biztosítani a fenntartható vízgazdálkodást, valamint a vízhez és közegészségügyhöz való hozzáférést mindenki számára.
- Megfizethető és tiszta energia: Biztosítani a megfizethető, megbízható, fenntartható és modern energiát mindenki számára.
- Tisztességes munka és gazdasági növekedés: Előmozdítani a hosszantartó, átfogó és fenntartható gazdasági növekedést, a teljes és eredményes foglalkoztatást, valamint a méltó munkát mindenki számára.
- Ipar, innováció és infrastruktúra: Alkalmazkodó infrastruktúrát építeni, előmozdítani az átfogó és fenntartható iparosodást, valamint elősegíteni az innovációt.
- Egyenlőtlenségek csökkentése: Csökkenteni az országokon belüli és az országok közötti egyenlőtlenségeket.
- Fenntartható városok és közösségek: A városokat és emberi településeket befogadóvá, biztonságossá, alkalmazkodóvá és fenntarthatóvá tenni.
- Felelős fogyasztás és termelés: Biztosítani a fenntartható fogyasztási és termelési szokásokat.
- Fellépés az éghajlatváltozás ellen: Sürgősen cselekedni a klímaváltozás és hatásai leküzdése érdekében.
- Óceánok és tengerek védelme: A fenntartható fejlődés érdekében megőrizni és fenntarthatóan használni az óceánokat, tengereket és tengeri erőforrásokat.
- Szárazföldi ökoszisztémák védelme: Védeni, visszaállítani és előmozdítani a földi ökoszisztémák fenntartható használatát, fenntarthatóan kezelni az erdőket, leküzdeni az elsivatagosodást, valamint megfékezni és visszafordítani a talaj degradációját és a biodiverzitás csökkenését.
- Béke, igazság és erős intézmények: A fenntartható fejlődés érdekében előmozdítani a békés és befogadó társadalmakat, biztosítani a mindenki számára elérhető igazságszolgáltatást és minden szinten hatékony, felelősségre vonható és befogadó intézményeket létrehozni.
- Partnerség a célok eléréséért: Megerősíteni a végrehajtás módjait és feléleszteni a fenntartható fejlődés globális partnerségét.
Forrás:
UNESCO. EKE OFI: 2017. ISBN 978 963 436 161 9.
http://unesdoc.unesco.org/ images/0024/002474/247444e.pdf
http://www.un.org/sustainabledevelopment/ sustainable-development-goals/ – http://www.unis. unvienna.org/unis/hu/topics/sustainable_develop ment_goals.html