TIKI-TAKI Tanösvény (Komárno)

A komáromi TIKI-TAKI tanösvény a legkisebbeket segíti a közvetlen környezetükben élő növények és állatok megismerésében, a „zöld szemléletmód” elsajátításában.

A komáromi TIKI-TAKI tanösvény a legkisebbeket segíti a közvetlen környezetükben élő növények és állatok megismerésében, a „zöld szemléletmód” elsajátításában.

A természet szeretetére és tiszteletére való nevelést sosem lehet elég korán kezdeni; a tanösvény kapcsán egy példaértékű lépést tettünk ezirányba. A tájékoztató táblával ellátott tanösvény az ismeretterjesztést/értékmegőrzést, s egyben az élményszerzést szolgálja. Fő célja a környezettudatos gondolkodás fejlesztése, a fenntarthatóságra, az egészséges életmódra való nevelés, ill. ennek megerősítése. A tanösvény a gyermekek és a felnőttek számára egyaránt érdekes és szemléletes módon mutatja be a fák, bokrok, páfrányfélék és virágok mellett a fák tövében fellelhető gombák, a rovarházban lakó rovarok, s az etetőket látogató madarak világát. A tanösvény egyedülálló jellegzetessége, hogy a bemutatott madárházak nem csupán makettek, hanem teljes körű természetvédelmi eszközök, melyekbe a madarak be is költözhetnek. A tanösvény széleskörű programot nyújt a gyermekek számára. Az egyes etetőknél, itatóknál lehetőség nyílik a madarak megfigyelésére. A gyermekek önfeledt szórakozásához és egészségük védelméhez olyan elemek is hozzájárulnak, mint a mezítlábas ösvény vagy az ügyességi ugrójáték. A mezítlábas ösvény kiemelkedő egészségmegőrző szereppel bír. Általa a gyermekek megtapasztalhatják, milyen érzés kisebb-nagyobb köveken, homokon, gyepszőnyegen vagy éppen fakérgen járni. Ennek köszönhetően fejlődik a talpi érzékelésük, egyensúlyérzékük, felpezsdül a vérkeringésük, hiszen egyenetlen talajon mezítláb járni önmagában is jótékony hatású, csökkenthető vele a különböző gerinc- és lábdeformitások kialakulásának kockázata, mindemellett az agyban is különböző reflexpontok stimulálódnak.

A gyógynövénykert nem csupán a gyönyörű látvány és az illatok otthona, hiszen a begyűjtött gyógynövények a gyógynövényszárítóban kezelhetőek, majd hasznosíthatóak. A megújuló energiaforrások közül a tanösvényben a napenergia és a szélenergia kerül bemutatásra.

E csodás környezet lehetővé teszi a tantermen kívüli nevelő-oktató munkát; a tanösvényben kialakított pihenő is ezt a célt szolgálja.

Azt valljuk: ha a természettudományos alapismeretek az életkor sajátosságainak megfelelően, játékosan, mozgással összekötve, a logikai- és mozgáskészséget fejlesztve mutatjuk be a gyermekeknek, akkor
a természet védelme nagyobb hangsúlyt kap az óvodai szocializációs és nevelési folyamatban.

A tanösvény fő elemei:

  • Növények, gombák
  • Mezítlábas ösvény
  • Napóra
  • Madáretetők
  • Rovarház
  • Gyógynövénykert
  • Gyógynövényszárító
  • Megújuló energiaforrásokat bemutató tárgyak
  • Didaktikus/információs táblák
  • Ügyességi ugrójáték
  • Kültéri tanterem/Pihenőhely

A tanösvény tervezésénél figyelembe vettük az Állami oktatási program tartalmát úgy az óvodának mind az alapiskola alsó tagozatának oktatását tekintve, lehetőséget nyújtva ezzel az óvodáskorú gyermekek iskolai tanulmányokra való felkészítésére, s nem utolsó sorban egy egyedi taneszközt adva a pedagógusok kezébe.

Leave a Reply